Instytucja Wdrażająca Program Infrastruktura i Środowisko
A A A
A A A
„Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej i OZE”
Dodano dnia 27.04.2015, 09:56

Informujemy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu jest Partnerem  Projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej i OZE” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Beneficjentem (Partnerem Wiodącym) projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem projektu jest wsparcie działań na rzecz projektów przyczyniających się do realizacji Strategii Europa 2020/pakietu klimatyczno-energetycznego UE 20/20/20, a w szczególności:

- zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej,

- wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu PGN/SEAP,

- wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i OZE.

Osobami, które docelowo będą świadczyć usługi w zakresie doradztwa energetycznego na terenie województwa opolskiego są: 

  1. Barbara Lesik tel. 77 45 37 611 wew. 144, e-mali: b.lesik@wfosigw.opole.pl
  2. Dariusz Grabowiecki tel. 77 45 37 611 wew. 144  e-mali:  d.grabowiecki@wfosigw.opole.pl

Planowanymi obszarami działań specjalistów ds. doradztwa energetycznego w ramach w/w Projektu będzie:

  1. Doradztwo w zakresie przygotowania inwestycji w obszarze efektywności energetycznej i odnawianych źródeł energii (OZE).
  2. Doradztwo przy przygotowaniu planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN). Promowanie wśród gmin idei posiadania planów gospodarki niskoemisyjnej oraz wskazywanie na korzyści wynikające z realizacji PGN-ów. Zachęcanie miast i gmin do przystępowania do Porozumienia Burmistrzów. Wspieranie gmin w przygotowaniu PGN/SEAP. Identyfikacja projektów możliwych do wsparcia ze środków publicznych w tym z funduszy UE.
  3. Wspieranie w zakresie weryfikowania audytów energetycznych.
  4. Wspieranie w zakresie wdrażania rekomendacji wynikających z audytów energetycznych.
  5. Wspieranie w zakresie wymogów Komisji Europejskiej (KE) dotyczących zamówień publicznych celem uniknięcia nieprawidłowości skutkującymi karami.
  6. Informowanie w zakresie nowych wymogów Komisji Europejskiej (KE) dotyczących pomocy publicznej.
  7. Wspieranie w zakresie wymogów korzystania z instrumentów finansowych wspieranych ze środków funduszy Unii Europejskiej (UE).
  8. Informowanie o możliwych i najkorzystniejszych źródłach finansowania projektu.
  9. Doradztwo w zakresie montażu finansowego projektu.
  10. Wspieranie w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej o środki funduszy Unii Europejskiej (UE) zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR).
  11. Prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych m.in. poprzez organizowanie i przeprowadzanie spotkań informacyjnych/edukacyjnych, informacja i wymiana doświadczeń z wykorzystaniem systemów informatycznych, przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń energetyków gminnych.
  12. Informowanie o możliwych źródłach finansowania w obszarze efektywności energetycznej (EE) oraz odnawialnych źródeł energii (OZE), m.in. w ramach PO IiŚ 2014-2020, RPO 2014-2020 i krajowych źródeł finansowania.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu spójności w ramach pomocy technicznej
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Krakowska 53, 45-018 Opole, tel. 77 45 37 611, faks 77 45 37 611 wew. 119,
sekretariat@wfosigw.opole.pl